Kierowca wyścigowy
Zaloguj się i Edytuj

Biografia (wiki)

2013 Motocyklowe mistrzostwa świata (wicemistrz klasy Moto2)

Scott Redding (ur. 4 stycznia 1993 w Gloucester) – brytyjski motocyklista uczestniczący w motocyklowych mistrzostwach świata. W wieku 8 lat, gdy wystartował w serii "Mini Motors". W 2005 wygrał serię "Calypso Cup" wygrywając wszystkie sześć wyścigów. W mistrzostwach świata zadebiutował podczas nocnego wyścigu o Grand Prix Kataru 9 marca 2008 roku. Dzięki zwycięstwu w swoim domowym wyścigu stał się najmłodszym zawodnikiem w historii, który wygrał konkurs w mistrzostwach świata mając zaledwie 15 lat i 170 dni.

W debiutanckim starcie zajął piątą pozycję, tracąc do zwycięzcy Hiszpana Sergio Gadea 1,819 sekundy. Trzy tygodnie później w Hiszpanii był siódmy tracąc jednak już ponad 22 sekundy do zwycięzcy. W drugim konkursie na Półwyspie Iberyjskim w Portugalii nie zdobył już punktów, będąc 21. W Chinach wyścigu nie ukończył tak samo jak we Francji. Podczas zawodów we Włoszech był 14. Tydzień później podczas Grand Prix Katalonii jechał zdecydowanie lepiej, zajmując 6. miejsce. 22 czerwca rozegrany został jego domowy wyścig. Faworytem gospodarzy był Bradley Smith, jednak nieoczekiwanie to Scott wygrał wyścig, będąc zarazem najmłodszym zawodnikiem w historii, który tego dokonał. W przerwanym wyścigu w Holandii Scott wypadł z trasy podczas pierwszego wyścigu co wyeliminowało go z jazdy w ponownym starcie. W kolejnym starcie w Niemczech Redding zajął ósme miejsce. Po ponad miesięcznej przerwie wakacyjnej zawodnicy 125 wrócili do rywalizacji. W tym gronie był Scott, który w [Grand Prix Czech zajął jedenaste miejsce. Kolejny wyścig o Grand Prix San Marino dobrze zapowiadał się dla Brytyjczyka. W kwalifikacjach Scott usadowił się w pierwszej linii startowej, zajmując czwarte miejsce, jednak podczas wyścigu na drugim okrążeniu wyjechał poza tor i już nie wrócił do rywalizacji, sezon zakończył na 11 pozycji z dorobkiem 105 punktów.