Zawód
Gimnastyczka
Zaloguj się i Edytuj

Biografia (wiki)

Max Whitlock (ur. 13 stycznia 1993 r. w Hemel Hempstead) – brytyjski gimnastyk, dwukrotny złoty i trzykrotnie brązowy medalista igrzysk olimpijskich, trzykrotny mistrz świata, czterokrotny mistrz Europy, czterokrotny złoty medalista Igrzysk Wspólnoty Narodów, trzykrotny mistrz Europy juniorów, wielokrotny mistrz Wielkiej Brytanii.

Jest najbardziej utytułowanym gimnastykiem Wielkiej Brytanii w historii. Został odznaczony orderem Imperium Brytyjskiego.

Razem z żoną założył klub w Colchester i Southend-on-Sea, w którym pomaga dzieciom dostać się do najlepszych sportowców w gimnastyce.

Na igrzyskach zadebiutował w 2012 roku w Londynie, występując w pięciu konkurencjach. W zawodach drużynowych po udanych kwalifikacjach, gdzie zajął z reprezentacją Wielkiej Brytanii trzecie miejsce z wynikiem 272,420 punktów, zdobył swój pierwszy medal olimpijski. W finale z wynikiem 271,711 punktów zajął trzecie miejsce. Lepsi byli Chińczycy o 4,286 punktu i Japończycy o 0,241 punktu. Cztery dni później ponownie zdobył brązowy medal. Tym razem w ćwiczeniach na koniu z łękami. W finałowych zawodach przegrał tylko z Węgrem Krisztiánem Berkim i swoim rodakiem Louisem Smithem o 0,466 punktu. Udział w kwalifikacjach skończył w ćwiczeniach wolnych, ćwiczeniach na kółkach i na poręczach. Spośród tych trzech konkurencji najlepszy wynik osiągnął w ćwiczeniach wolnych, zajmują 14. pozycję z wynikiem 15,266 punktów.