Zawód
Piłkarz
Zaloguj się i Edytuj

Biografia (wiki)

Christian Mate Pulisic (ur. 18 września 1998 w Hershey, Pensylwania) – amerykański piłkarz pochodzenia chorwackiego występujący na pozycji pomocnika w angielskim klubie Chelsea, reprezentant Stanów Zjednoczonych. Uczestnik Copa América 2016 i Mistrzostw Świata U-17 2015.

Urodził się w Hershey, w stanie Pensylwania. W 2011 rozpoczął karierę piłkarską w miejscowym juniorskim klubie Pennsylvania Classics. Od wczesnego dzieciństwa zafascynowany był piłką nożną. Następnie rozpoczął treningi z profesjonalistami w lokalnym klubie Harrisburg City Islanders. W lipcu 2014, w wieku 15 lat, przeprowadził się wraz z ojcem Markiem do Niemiec, aby trenować w akademii Borussii Dortmund.

24 stycznia 2016 zadebiutował w niemieckim klubie Borussia Dortmund, w meczu towarzyskim przeciwko 1. FC Union Berlin. W spotkaniu tym rozegrał 90 minut, strzelił gola oraz zaliczył asystę. Sześć dni później, 30 stycznia zadebiutował w Bundeslidze, w wygranym 2:0 meczu 19. kolejki przeciwko FC Ingolstadt 04, w 68. minucie wszedł z ławki rezerwowych za Adriána Ramosa. 18 lutego Pulisic zadebiutował w Lidze Europy, w wygranym 2:0 pierwszym meczu 1/16 finału z FC Porto. 17 kwietnia 2016, w wygranym 3:0 meczu 30. kolejki Bundesligi z Hamburger SV, strzelił w 38. minucie swojego pierwszego gola w niemieckiej ekstraklasie, tym samym został czwartym najmłodszym strzelcem w historii Bundesligi, mając 17 lat i 212 dni. Sześć dni później, w wygranym 3:0 meczu 31. kolejki Bundesligi z VfB Stuttgart, ponownie wpisał się na listę strzelców, zdobywając bramkę w 45. minucie, tym samym dzięki strzelonej bramce, został najmłodszym zawodnikiem w historii Bundesligi z co najmniej dwoma golami, mając 17 lat i 218 dni. W sezonie 2015/2016 został wicemistrzem Niemiec z Borussią. W sumie, we wszystkich rozgrywkach, rozegrał 12 meczów, w których zdobył 2 bramki.